ÜRÜNLER

KEPENK VE PANJUR TAMİRİ

HEMEN ARA 0212 445 60 14

Panjur Tamiri

Panjur Tamiri

Panjur, eski zamanlardan günümüze dayanan bir sistemdir. Eski dönemlerdeki evlerin pencerelerine hava koşullarından korumak, ısı ve güneş ışınlarına karşı yalıtım yapmak amacıyla panjur kullanılırdı. Sağa sola doğru açılan, ahşaptan yapılan bir pencere gibiydi. Günümüzde gelişerek daha çok ipli panjur ve otomatik panjur şeklinde yapılmaya başlandı. Artık yukarı ve öne doğru açılan panjur sistemleri yaygınlaştı. Panjur ömrünü uzatmak için belli zamanlarda bakımı yapılmalıdır.

Panjur Montajı

Panjur sistemini pencere önüne kurmak oldukça riskli ve dikkat gerektiren bir unsurdur. Güvenlik konusu en başta gelir. Pencere dışında çalışılacağı için oluşabilecek sorunlar karşısında önlem almak gerekir. Panjur montajında ölçü almak, alınan ölçüye göre düzgün şekilde üretmek montajlama işleminin en önemli konusudur. Ne kadar düzgün ölçü alınıyorsa panjur montajı da o kadar kolaylaşır. Dikkat edilmesi gerek terazi eşit aralıklarla takılmasıdır. Terazisi bozuk panjurun hareketi zamanla zorlaşır ve panjur tamiri gerektirir. Diğer en önemli konu ise panjur tamircisi tarafından profesyonel bir şekilde montajın tamamlanmasıdır. Bu durum panjurun ömrünü uzatır.

Panjur Sıkışması Ve Tamiri

Birçok neden olabilir. Öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Ancak panjur hiç yukarı kalkmıyorsa bunun 2 nedeni olabilir. Panjur ipinin sarıldığı kısmın arka tarafa doğru sarılması ya da üstteki panjur lamelleri kaymış olabilir. Tamiri için dış kısımdaki panjurun sökülmesi gerekir.  Söküldükten sonra yanlış yere sarılan ip kesilerek ya da tersi yönünde sarılarak çıkarılabilir. Mutlaka panjur servisi tarafından yapılmalıdır. Lamelleri takılmış ise iş daha kolaydır. Sökmeye gerek kalmaz. Elinizi içine sokarak düzeltme işlemi yapılabilir. Panjur hareket ediyor ancak inmesi ve çıkması zor ise bunun tek sebebi ray kısmının daralmasıdır. Sap kısmı kanala sokarak sağa sola çevrilmesi durumunda raylara zarar gelmeden durum düzeltilebilir. Eğer düzeltilemeyecek bir durum var ise İstanbul panjur servisi ile düzeltilebilir. Diğer bir panjur sorunu ise panjur iplerinin kopmasıdır. Aşırı sürtünmeden dolayı kopmaktadır. Diğer etken hava koşullarıdır. Panjur iplerinin ömrü ortalama 5 yıl kadardır. Ancak kullanıma bağlı olarak panjur ipinin ömrü artıp azalabilir. İpin kopması montaj hatalarından da kaynaklanabilir. Düzelmeyen panjurların ömrü bitmiş demektir ve panjur değişimi gerekebilir.

Panjurun Su Alması 

Su almasının nedeni montaj esnasında düzgün izolasyon yapılmamasından kaynaklanır. Üst kısım ve duvar arasında sağlıklı izolasyon yapılmadığı taktirde yağmur suları pencerenin önüne gelir. Klasik bir panjur ise panonun tüm iç kısımları izole edilmelidir. Bu durumda plastik araları silikon yapılarak boşluk bırakılmamalıdır.

© Copyright 2017 Otomatik Kepenk
TIKLA HEMEN ARA